Dilemma

If I stab a knife into your heart
Tell me, my dear, what will happen next?
Will warbler snivel? Will star tear apart?
Your death can be much more than I expect…

Text in polish

Reklamy

10 responses to “Dilemma

 1. Przepraszam, chodziło mi o ostatni wers. Czyli ostatnią linijkę. 🙂 Nie jestem pewna, czy dobrze potrafię przetłumaczyć. A chciałabym dobrze zrozumieć. 🙂

   • Dziękuję za przetłumaczenie. Ciekawa jestem jakie jest Twoje przesłanie zwarte w tym wierszu? Śmierć to ostateczność, niepodważalność i pewność… przymierze zawierane było i jest na śmierć i życie. Nie ma większej ceny niż nasz nasze istnienie, którego nie możemy przywrócić… Najwyższa cena. Czyli śmierć w takim znaczeniu, nie jest zabójstwem, samobójstwem, tylko powierzeniem…oddaniem… ?

    • Trochę się obawiam, czy Cię nie rozczaruję wyjawiając, iż nie w każdym wierszu zawieram jakieś złożone przesłanie. To tutaj na przykład jest bardzo proste – chodzi po prostu o zagadkę, którą stanowi śmierć. Podmiot liryczny (morderca) staje w obliczu tej zagadki, próbuje rozstrzygnąć czy śmierć jest wyzwoleniem czy utratą. Rozpaczliwie starając się znaleźć odpowiedź na te pytania – dokonując zabójstwa, które w założeniu ma zbliżyć go do zrozumienia tajemnicy. Jednak ta metoda okazuje się błędna. Ofiara uwolniona z ograniczeń ziemskiego bytu poznaje tajemnicę śmierci – jej zabójca zaś pozostaje sam ze swym nierozwiązanym dylematem. Można przyjąć bowiem, iż pytając o śmierć ofiary, pyta tak naprawdę o swój los i to własna przyszłość trapi go najbardziej. Próba zrozumienia tajemnicy ukazuje tak naprawdę zasłonę – nikt kto nie umarł nie zna śmierci. Morderca nawet gdy jest jej sprawcą pozostaje tak samo śmiertelny i niepewny swego losu jak inni ludzie.
     Tak mniej więcej to widzę.

     • Wcale mnie nie rozczarowałeś. Właściwie takiej interpretacji, jak powyższa, w którymś momencie oczekiwałam. Jest oczywiście przerażająca, ale prawdziwa. Ta ciemna, prawdziwie ciemna strona nas samych, jest czymś z czym pewnie nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Nosimy różne pytania, kóre determinują nasze działania. Temat śmierci wyzwala w człowieku twórcze zaangażowanie.
      Dzięki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s